اجرای سقف های پیشرفته شیب دار آلاچیق

اجرای سقف های پیشرفته شیبدار آلاچیق

اجرای سقف های پیشرفته شیب دار آلاچیق یکی دیگر از خدمات گروه صنعتی سقف سیمکا است. عموما آلاچیق ها را در پارک ها و فضا های بزرگ می بینیم،این اتاقک ها تفاوت های چشمگیری با مصالح ساختمانی بنای منازل تفاوت دارند. معمولا در ساخت این اطاقک ها نکاتی که از نظر چشم انداز برخورداری از زیبایی های منطقه ضروری می‌باشد. مورد توجه فرار می گیرند. معمولا نقش آلاچیق ها استراحتگاهی موقتی و یا نوعی سایه بان برای افراد می باشد. البته در ساخت آلاچیق ها از سلیقه های زیبا و چشم نواز هم میادین نهایت استفاده را برد. مثلا گاهی می توان حوضچه‌های کوچک در میان این آلاچیق ها ساخت.

یا درختان پا بلندی در وسط آن قرار داد که بالای آن چتری به منظور سایه بان و تنوع و ایجاد فضای زیبا و دل انگیز ایجاد نمود. معمولا اجرای سقف های شیبدار آلاچیق محل های خاص و ثابتی ندارند. گاه این استراحتگاه ها را در کنار استخر های بزرگ یا آب نماها و گاهی هم بر فراز ارتفاعات ساخته می شوند. تاریخچه‌ دقیقی از اجرای سقف های شیبدار آلاچیق ها در تاریخ به طور مستند که در آثار مستند یافته اند. کاملا مشخص نیست ولی از آثار تاریخی از اوایل قرن هفدهم آثاری از اتاقک های کوچک که محل احداث آن ها دور از ساختمان بوده و محل استراحت بوده در باغات و قصرهایی که از گذشته تا کنون بقایای آنها باقی مانده دیده می شود.

از آلاچیق‌های معروف می توان آلاچیق معروف باغ نیمانس در ساسکس انگلستان به سبک ایتالیایی همراه با آلاچیق ها یا ستون هایی به سبک کیوسک های شرقی در باغ سزین کوت در گوسیستر شیر کنار زمین بازی تنیس است. آلاچیق‌های زیبایی در شمال ایران که بیشتر در باغات چای و میوه در شکل ها و شمایل گوناگون و با مصالح ساختمانی متنوع در طرح های گوناگون می باشند هنوز هم مرسوم است.
اجرای سقف های شیبدار آلاچیق که در روستا های ایرانی ساخته می شوند، بسیار ابتدایی و با مصالح ساختمانی ارزان قیمت می باشد. اجرای سقف های شیبدار آلاچیق قابل انتقال هستند که بیشتر در میان مردم کوچ نشین و دامدار رایج است. این آلاچیق های قابل انتقال در ایران معمولا در میان ایل سون ها یا شاهسون ها،آذربایجان و میان ترکمن ها در ترکمن صحرا که در شمال غربی خراسان و شمال شرقی مازندران دیده می شود.
آلاچیق‌ها در هر ناحیه ای نام خاصی دارند مثلا در ترکمن صحرا آن را«اوی»می نامند و در آذربایجان نام دیگری دارد.

چگونگی طراحی یک آلاچیق

برای احداث داربست یا آلاچیق و یا هر چیز دیگری که نقش یک سایه بان یا استراحتگاه را داشته باشد. از انواع مختلف مصالح ساختمانی استفاده می شود،که بسته به سلیقه طراح در اشکال گوناگون می باشند. اما آلاچیق‌ها علاوه بر سایه بان و سرپناه باید نقش پناهگاه را نیز داشته باشند. اصولا پایه های آلاچیق ها را تا ارتفاع نیم متر با سنگ آجر یا بتن بالا می آورند. و بر روی این پایه ها در انواع و اشکال مختلفی دیواره و طاق ها را با مصالحی مانند آهن گرد یا تسمه ای ،نبشی ،و چوب خراطی شده که دارای نقش و نگارهای زیبایی هستند.

سقف های شیبدار

چوب طبیعی و به همان شکل ساده اولیه تا ارتفاع حداکثر دو و نیم متر بنا می کنند. نقشه ساختمانی آلاچیق ها را در انواع مختلف چند ضلعی منظم،مربع،مستطیل،یا دایره و سایز اشکال هندسی و یا طاق گنبدی یا به صورت مسطح و ساده طراحی کرده و می سازند.

اجرای سقف های شیبدار آلاچیق سقف سیمکا

معمولا کف آلاچیق را از آجر،سرامیک ،بان،شن های رنگی یا ساده و … فرش می کنند.

مشاوره رایگان