سقف خانه ها در نقاط مختلف کشور

سقف خانه ها در نقاط مختلف کشور

سقف خانه ها در نقاط مختلف کشور در طول سالیان دراز  که از زندگی بشر در سیاره زمین می گذرد، سبک زندگی و خانه نشینی تغییر کرده است. بشر اولیه از زندگی در غار و روی درختان به سبک زندگی مدرنی رسیده. در این مدت تجربیاتی در زمینه معماری خانه خود بدست آورده است.

بشر آموخته تا با نوع مکانی که در آن زندگی می کند، خود را سازگار کند. و فهمیده که مثلا در مناطق پر باران نیاز اولیه این است که آب را خانه خود دور نگه دارد. و یا در مناطق گرمسیر باید چاره ای می اندیشید تا از شدت گرما کم کند. در این مقاله به بررسی دلیل اینکه چرا بشر سقف های مختلفی برای خانه های خود ساخته می پردازیم.

سقف های گنبدی

معماری در مناطق گرمسیری باید به گونه ای باشد که راهی برای گریز از گرما موجود باشد. در ایران نیز از قدیم روشهای متنوعی برای خنک کردن محیط وجود داشته است. به طور مثال در مناطق کویری معمولا سقف خانه ها را به شکل گنبد می ساختند. بدین ترتیب همیشه و در تمام مدت روز قسمتی از سقف سایه خواهد بود و تمام سطح سقف زیر آفتاب نخواهد بود.

سقف گنبدی شکل که برای خانه های مناطق گرمسیر بسیار مناسب است. در برخی دیگر از مناطق اتاقها و حجره هایی در زیر زمین می ساختند و در روزها و شب های گرم سال در آنها زندگی می کردند. چرا که هرچه درون زمین برویم محیط خنک تر می شود. در مناطق جنوبی کشور این اتاقها که در تمامی خانه ها موجود هستند، به هم متصل می باشند. در حقیقت تمامی خانه ها از زیر زمین به هم متصل هستند. این سقف های با نوع طراحی خاص خود سبب می شود در تمام طول تابش آفتاب تنها نصف سقف آفتاب گیر باشد و نیم دیگر در سایه باشد تا حرارت کمتری ب داخل ساختمان وارد شود.

در مناطق دیگر مانند یزد مسیرهایی را برای حرکت باد درست می کردند. به این مسیرها و بناها بادگیر می گویند. بر بام تمامی خانه های قدیمی موجود در یزد بادگیر ها قابل مشاهده هستند. بادگیرها که در مسیر حرکت باد قرار دارند جریان هوا را به درون خانه ها می برند و در حقیقت به مانند پنکه عمل می کنند. جالب است بدانید که بادگیرها به گونه ای ساخته می شوند که شن ها و گرد و خاک را به داخل خانه نمی آورند.

سقف های شیبدار

سقف شیبدار یک انتخاب هوشمندانه و کاربردی از سوی نیاکان ماست. در مناطق پر باران و مرطوب یکی از دغدغه های مهم زندگی دور کردن باران از محل زندگی انسان ها است. نیاکان ما این مشکل را با سقف های شیروانی و شیبدار حل کردند. سقف های شیبدار علاوه بر اینکه بارندگی باران و برف را از خود دور نگه می دارند و سبب خشک ماندن محل زندگی می‌شدند بعلت نوع طراحی خود جای بیشتر را برای زندگی یا محل انبار کردن ایجاد می کرد.

سقف شیبدار علاوه بر زیبایی سبب پراکنده کردن بارش برف و باران خواهد شد. سقف های شیروانی از جمله سقف های شیبدار به حساب می آیند. و طوری طراحی شده اند که هنگام بارش باران و یا برف به علت زاویه شیبی که دارد، برف بر روی سقف جمع نشده و به طرف پایین سر خورده و ریزش کند. با این طراحی برف ها تلنبار نشده و بر روی زمین خواهند ریخت. این نوع طراحی از ایجاد شدن سنگینی بر روی سقف منازل و هم چنین از نشستن و تلنبار شدن برف جلوگیری خواهد کرد. و مانع ایجاد شدن خسارت و تخریب شدن سقف ویلاها خواهد شد.

طراحان ویلا و سازندگان آن، سقف های شیروانی و شیبدار را تنها به منظور ساخت و اجرای ویلاها در شمال کشور مناسب می دانند. نمای سقف ویلاها به وسیله سقف های شیروانی، شکلی سه گوش پیدا می کنند. در جامعه امروز طراحان ویلاها تنها از سقف های شیبدار خصوصا از سقف های شیروانی استفاده می کنند. چرا که در سرما و زمستان دیگر ساکنین ویلا نیاز به برف روبی از سقف نداشته . و هم چنین می توانند به راحتی از نفوذ آب باران مانع شوند.

شیب این سقف ها چه مقدار می باشد؟

شیبی که در سقف های شیروانی به کار می رود مابین ۳۵ تا ۵۰ درجه بوده . و همین شیب و طراحی متناسب است که امکان استفاده از آن ها را برای پوشش سقف ویلا ها در منطقه های دارای برف و باران مناسب کرده است .

سقف شیب دار برای مناطق پر باران استفاده فراوانی دارد

ضمن این که سقف های شیروانی برای آب و هوای مرطوب و بارانی و برفی مناسب است و باعث حفاظت در برابر این عوامل می شود. برای منطقه هایی با آب و هوای گرم هم استفاده می شود. چرا که این سقف ها در مقابل نور شدید آفتاب هم مقاومت بالایی دارند.

امروزه نیز از سقف های شیب دار نه فقط در مناطق پر بارش، بلکه در شهرهای خشک و گرم هم بعلت زیبایی خاص آن‌ها استفاده می‌شود.

شرکت سیمکا بعنوان تولید کننده پوشش پیشرفته سقف های شیبدار در این زمینه از پیشگامان این صنعت می‌باشد.

پوشش سقف‌های شیبدار با شرکت سیمکا علاوه بر زیبایی، سبب کاهش چشمگیر وزن سازه شده. و استحکام بالا و سازگاری با شرایط مختلف آب و هوایی نیز از مزایای خوب شرکت سیمکا می‌باشد.

مشاوره رایگان