سقف شیبدار چیست؟

سقف شیبدار چیست؟

حتما تاکنون سقف‌های شیبدار نصب شده روی ساختمان‌ها را دیده اید. و شاید از خود بپرسید چرا در ساختمان از سقف شیبدار استفاده می‌کنند؟ و اصلا سقف شیبدار چیست؟ در گذشته در مناطق شمالی کشور و بطور کلی در مناطق پر باران جهان سقف خانه ها را بصورت شیبدار می‌ساختند. این کار باعث می‌شود. که علاوه بر جاری شدن راحت آب روی سقف آب روی سقف باقی نماند. که باعث نم دادن و یا سنگین شدن وزن سازه و در نتیجه فرو ریختن آن شود. امروزه سقف‌های شیبدار (سقف های شیروانی) علاوه بر مزایای گذشته به منظور زیبایی ظاهری ساختمان هم کاربرد دارند. در ادامه با سقف سیمکا همراه باشید. تا بدانیم سقف شیبدار چیست؟

به سقفی که حداقل شیب آن ۱۵ درجه تا حداکثر۷۰درجه باشد سقف شیبدار (سقف شیروانی) می گویند. عموما در اقلیم های سرد و پر بارش برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل ساختمان از سقف های شیبدار استفاده می شود. در این نوع سقف ها، سازه سقف توسط آهن کشی و گاه فلزات دیگر ایجاد می شود و پوشش سقف شیبدار بر روی آن نصب می شود، این پوشش می تواند تایل های آردواز، سفال، چوب و یا از مصالح رایج دیگر باشند.

انواع سقف شیبدار (سقف شیروانی)

سازه نگهدارنده سقف شیبدار در تمامی انواع کم و بیش مشابه است و در حقیقت نوع پوشش نهایی به کار رفته در سقف نوع سقف شیبدار را مشخص می کند. پوشش سقف شیبدار در گذشته عموما آردواز و پس از آن از جنس سفال بود که دارای سوراخ هایی بودند و عملا با سیم فلزی بر روی سازه اسکوپ (بست) می شدند. اما امروزه عموما از متریال و مصالح سینتیتک عایق رطوبت برای پوشش سقف شیبدار استفاده می شود که هم وزن کمتری دارند، هم ظاهر بهتری نسبت همتای قدیمی خود دارند.

اجرای سقف شیبدار

اجرای سقف شیبدار دارای مراحلی است، در ابتدا سازه آهن کشی بر روی طبقه آخر بنا سوار می شود. و بر روی آن پوشش سقف شیبدار قرار می گیرد، در مرحله  بعد زیر سازه از انواع عایق های حرارتی و صوتی استفاده می شود و با دستک هایی که از سازه اصلی بنا گرفته شده، سقف کاذب برپا می شود.

ساختار بام شیبدار از چهار عنصر اصلی تشکیل شده است:

  • اسکلت با خرپا سازی و شاسی کشی که معمولا با قوطی فلزی انجام می شود. در این مرحله که اصطلاحاً سربندی نیز گفته می شود شیب های سقف طبق نقشه طراحی شده اجرامی شود.
  • اجرای شاسی کشی چوبی جهت ایجاد شبکه یکپارچه به منظور بستری مناسب برای اجرای پوشش سقفی نهایی.
  • اجرای عایق حرارتی(درصورت نیاز به سقف گرم) و همچنین در این مرحله در صورت نیاز می توان لایه های ضد رطوبت قیری را به منظور جلوگیری از نشتی آب، نم و تعرق اجرا نمود.
  • نهایتاً اجرای تایل های پوشش بام شیبدار با رعایت اصول نصب مربوط به نوع پوشش سقفی مورد استفاده.

مزایا و معایب

سهولت در اجرا، وزن کمتر نسبت به سقف های مسطح و همخوانی با اقلیم های پر بارش از مزایایی است که می توان برای سقف شیبدار در نظر گرفت. و شاید از معایب آن در بعضی موارد فرمی است که به بنا تحمیل می کند. هرچند این فرم گاهی موجب زیباتر شدن ساختمان هم می شود، اما باید به این نکته توجه کرد که درصد شیب در زیبایی نمای ساختمان بسیار موثر است. باید این موضوع را در نظر داشت نوع پوششی که انتخاب می کنیم محدودیتی برای ما هنگام طراحی شیب مورد نظرمان ایجاد نکند.

شرکت سقف سیمکا به عنوان یکی از بهترین تولید کننده‌های پوشش سقف‌های شیبدار در ایران مفتخر است که سال‌های متمادی با تحقیق و توسعه کیفی محصولات خود گام در راهی نهاده است، که می‌تواند محصولات تولیدی خود را گارانتی کند. اگر در حال ساخت خانه یا ویلا هستید، و می خواهید برای طراحی سقف و بام منزل تان تجدید نظر کنید. و آن را از حالت مسطح همیشگی خارج کنید و به دنبال افراد خبره و متخصص هستید، هم اکنون می توانید برای مشاوره حرفه ای با شرکت ما برای طراحی هر چه زیباتر سقف منزل خود تماس بگیرید.

برچسب ها :
مشاوره رایگان