نقش سقف شیبدار در ساختمان

نقش سقف شیب دار در ساختمان

نقش سقف شیبدار در ساختمان. بشر از دیر باز در مناطق پر باران سقف خانه‌ها را بصورت شیب دار می ساخت. با اینکار علاوه بر هدایت آب باران و پراکنده کردن آن از روی ساختمان به تعادل وزنی ساختمان نیز کمک می‌کرد. اما امروزه سقف‌های شیب دار علاوه بر پراکنده کردن آب باران وظایف زیبایی و نمای ساختمان را هم بر عهده دارند. در این مقاله به نقش سقف‌های شیب دار در ساختمان می پردازیم.

نقش سقف شیبدار در ساختمان چیست؟

به سقف‌هایی که دارای شیب حداقل ۱۵ درجه باشند، سقف شیب دار گفته می‌شود. پارامتر زیبایی یک سقف شیب دار با افزایش درجه شیب آن بهبود می‌یابد، با این حال این شیب می‌تواند حداکثر در حدود ۷۰ درجه باشد. پوشش سقف‌های شیب‌دار دارای انواع مختلفی از جمله سقف شیب دار سیمکا (بتنی یا سفالی)، شینگل، دکرا و فورتیزا است. در ادامه مطالبی درباره سقف‌های شیب دار شرکت سقف سیمکا و ملاحظات نصب آن آورده شده است.

پوشش سقف‌های پیشرفته شیب دار سیمکا زیبا و با دوام هستند. با این حال مانند بیشتر مصالح ساختمانی سنگین وزن و تا حدی گران هستند. تایل‌های سقف شیب دار معمولا از سفال یا بتن ساخته می‌شوند. این روف تایل ها دارای اشکال مختلف صاف، منحنی و S شکل هستند.

انتخاب سقف شیب دار تایل بهترین گزینه برای آب و هوای گرم و مرطوب است. بنابراین شما بیشتر پوشش سقف‌های پیشرفته شیب دار سیمکا را در شمال یا جنوب کشور مشاهده می‌کنید. بنابراین اگر قصد استفاده از این نوع سقف را در سایر شرایط آب و هوایی دارید، به خاطر داشته باشید پوشش سقف‌های پیشرفته شیب دار سیمکا در برخی شرایط آب و هوایی دوام نداشته و می‌شکنند. در ادامه به مزایا و معایب استفاده از پوشش سقف‌های پیشرفته شیب دار سیمکا می‌پردازیم.

مزایا و معایب 

فارغ از انتخاب جنس سقف شیب دار (بتنی یا سفالی) استفاده از این نوع سقف دارای مزایای قابل توجهی است که در ادامه به تشریح آن می‌پردازیم.

  • دوام بالا

سقف شیب دار سیمکا اگر با در نظر گرفتن ملاحظات آب و هوایی انتخاب شود، بیشتر از ۱۰۰ سال عمر می‌کند. بنابراین، وقتی شما سقف شیب دار سیمکا نصب می‌کنید تقریبا دیگر نیازی به نصب هیچ سقفی تا پایان عمر ساختمان ندارید. به علاوه از ویژگی‌های بارز بتن و سفال مقاومت در برابر آتش، باد، طوفان و تگرگ است.

  • تنوع در رنگ و مدل
  • مقاوم در برابر آتش سوزی
  • مقاوم در برابر تغییرات فیزیکی و جوی
  • عایق حرارتی مناسب
  • دوستدار طبیعت و دارای قابلیت بازیافت
  • بی نیاز از تعمیر و نگهداری

با وجود تمامی مزایای چشمگیر استفاده از پوشش سقف‌های پیشرفته شیب دار ساختمان ، باید اذعان داشت هزینه نصب این نوع سقف، تقریبا ۲ الی ۳ برابر نصب یک سقف شیب دار ایزوگام است. لازم به ذکر است قیمت تمام شده پوشش سقف‌های پیشرفته شیب دار سیمکا از جنس بتن، کمتر از نوع مشابه سفالی آن است.

ملاحظات نصب پوشش سقف‌های پیشرفته شیب دار

نصب سقف شیب دار سیمکا یک پروژه خانگی یا DIY نیست و توصیه ما این است که برای این کار از متخصصین کمک بخواهید. پس در این بخش به بیان برخی ملاحظات در زمان نصب این نوع سقف بسنده می‌کنیم.
برای نصب سقف شیب دار سیمکا، لازم است در ابتدا سقف اندازه‌گیری شده و الگوی چیدمان تایل‌ها از قبل تعیین شود. به علاوه چیدمان تایل‌ها باید به نحوی باشد که از نفوذ رطوبت جلوگیری شود. در ادامه برخی از ملاحظاتی که قبل از شروع نصب سقف شیب دار، باید در نظر گرفته شود ارائه شده است؛

انتخاب شیب مناسب برای سقف

تایل‌های سفالی روی سقف‌هایی با شیب بزرگتر از ۲۰ درجه کارایی مناسبی دارند. همچنین پیش از نصب از هموار بودن سطح سقف اطمینان حاصل کنید. در صورتی که سقف هموار نیست از خمیرهای پرایمری یا یک لایه قیر مذاب برای یک دست کردن سطح استفاده کنید.

آماده سازی لایه زیرین برای شروع نصب 

مصالحی که در زیرسازی لایه سفالی به کار برده می‌شوند نقش به سزایی در دوام سفال دارند. زیرا اساسا این نوع سقف در مناطقی با بارش برف و باران زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. و بر خلاف سقف‌های مسطح، برف روبی نمی‌شود. بنابراین برف مدت زمان بیشتری روی آن می ماند. و احتمال نفوذ رطوبت (در صورت عدم زیرسازی) درست وجود دارد. بنابراین یکی از بزرگترین ملاحظات نصب این نوع پوشش سقف‌های پیشرفته شیب دار سیمکا، زیرسازی و پرایمر زنی است. برای این منظور به ترتیب ذیل عمل می‌شود. ابتدا نصب لایه زیرسازی، سپس نصب پرایمر، عایق رطوبتی و در آخر چیدمان تایل‌های سفالی.

انتخاب نوع مناسب تایل در نقش سقف شیبدار در ساختمان

انتخاب جنس سفالی یا بتنی تایل بستگی به منطقه جغرافیایی شما دارد. همچنین انتخاب شکل مناسب تایل از بین انواع مسطح، منحنی و S شکل نیز دارای اهمیت است.

مشاوره رایگان